Wow 5.000 stredoškolákov nemá svoju budúcnosť na saláme

Autor: Lucia Kleštincová | 7.10.2011 o 17:17 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1588x

Presvedčila som sa o tom počas  Akadémie, veľtrhu vzdelávania, na ktorom som dostala šancu prezentovať projekt „Nemaj na saláme". Veď kto by nevyužil príležitosť,  ktorú mu ponúka obrovská tenisová hala preplnená tisíckami osemnásťročných hláv zaťažených rozhodovaním o výbere vysokej školy a študijného zamerania. „Neviem, čo chcem robiť, rozmýšľam, ale školu som si ešte stále nevybral," počula som z každého kúta a niekedy mi tých deciek bolo až ľúto. Letné lásky, stužková, maturita, prijímačky - každý jeden má dnes iné starosti než to, ako si správne vybrať výšku tak, aby to nakoniec neľutoval.   

Akadémia bola ideálnym priestorom na to, aby sme im do hláv  nasadili maličkého chrobáka. Chrobáka o tom, že výber výšky nie je len o tom, aby sa zbavili matiky, ktorú neznášajú, ani o tom, aby boli prijímačky čo najjednoduchšie a ani o tom, aby bolo nasledujúcich päť rokov ich života nonstop žúrka. No aj napriek tomu sa počas tých troch dni medzi tribúnami okolo mňa striedali rôzne názory: „Fuj, ekonómiu určite nie, som rada, že sa matiky zbavím," alebo „Je mi to jedno, čo budem študovať, hlavne nech veľa zarábam." Všetci si pamätáme, aké ťažké je sa rozhodnúť.

Práve preto vznikol projekt „Nemaj na saláme". Chceme maturantom zdôrazniť, že o svojej kariére a budúcnosti nezačnú rozhodovať až po výške, ale už pri jej výbere. Aby sa skúsili poobzerať nielen po tých odboroch, ktoré ich bavia, ale aj po tých, kde sa dokážu rozumne uplatniť za slušné peniaze. A hlavne, aby začali počúvať hlasy z trhu práce. Jedine tak znížia riziko, že po škole budú odkázaní na úrad prace alebo nejakú nudnú stredoškolskú pozíciu.

Deckám sme rozdávali brožúry s rôznymi užitočnými informáciami (mzdové štatistiky, odkazy personalistov atď.). Aj keď sa niektorí ksichtili, mnohým sa otvorili hlavy. Boli vďační za odkazy z trhu práce o tom, kde je už presýtený a kde je naopak nedostatok šikovných uchádzačov. Boli radi, že konečne im niekto nielen prednáša o tom, aby sa zamysleli nad svojou budúcnosťou a zamakali na sebe, ale že sme im dali do rúk nástroj, ako to spraviť.  

Ak ste zvedaví na pokračovanie, počkajte si na koniec októbra. Vtedy naplno spustíme online kampaň, ktorá dúfajme vyhubí z radov slovenských maturantov všetkých salámistov. Bude im jasné, že prihláška na výšku nie je vstupenkou do päťročnej zašívarne, po ktorej konci sa uvidí, ako ďalej. Ale že môže byť dôležitou výhybkou na ceste do kariérneho neba alebo pekla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?