Konečne sme za jeden stôl posadili všetkých hráčov v školstve

Autor: Lucia Kleštincová | 7.11.2011 o 12:59 | Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1662x

Už nám je jasné, že tisíce slovenských vysokoškolákov a absolventov nemajú na saláme svoju post-študentskú budúcnosť. Dlho som však bola zvedavá, ako sa k problematike absolventského trhu práce postavia ľudia, ktorí majú šancu ovplyvniť jeho vývoj - predstavitelia rezortu školstva, práce, zamestnávateľov i samotných univerzít. Konfrontovať ich reakcie som mohla pred niekoľkými dňami na okrúhlom stole s názvom „Spájame vysoké školy s trhom práce". A myslím, že facka ťažko napraviteľnej reality udrela nielen mňa.

Osadenstvo za okrúhlym stolom sa rozdelilo na akési dva tábory: tí, ktorým izolácia vysokých škôl od trhu práce nie je ukradnutá a tí, ktorí sa snažia hľadať vinníka kdekoľvek inde, len nie vo vlastných radoch. Nechcem menovať, ani ukazovať prstom. Myslím, že všetci tušíte, kto bol na ktorej strane. Jedna z najväčších nočných môr sa stala realitou - neustále výhovorky buď o tom, akú skvelú prácu naše výšky odvádzajú, resp. o tom, ako sa to pri chýbajúcich peniazoch aj tak lepšie robiť nedá.


Prekvapením boli hlasy volajúce po zmene vzorca na prideľovanie dotácií pre vysoké školy. Aj bez nafukovania existujúceho mešca by mal začať zohľadňovať, ako sa absolventi uplatňujú vo svojom odbore. Pomohlo by to zmeniť motiváciu vysokých škôl od masového rozdávania bezcenných diplomov k ponuke kvalitného vzdelania.


Myšlienky projektu prepojiť trh vzdelávania a práce sa podľa očakávaní najviac chopili študenti, zamestnávatelia a ústredie práce. Niet sa čomu diviť, veď nesú najväčšie náklady zlyhávania vysokých škôl v ich funkcii pripravovať študentov na vstup do praxe. Majú moje uznanie za to, že preferujú kvalitu nad kvantitou, ako aj myšlienku zberu spätnej väzby z trhu práce.


Summa summarum to teda až tak zle nedopadlo. Stretnutie určite považujem za dobrý odrazový mostík, ktorý snáď nakopne nielen konštruktívnu debatu, ale mnohých motivuje aj k činom.

 

Viac informácií o okrúhlom stole nájdete tu.
Maturantom ponúkame viac informácií o absolventskom trhu práce tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?