Päť dôvodov, prečo si tretina absolventov nedokáže nájsť prácu

Autor: Lucia Kleštincová | 15.12.2011 o 10:20 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  3834x

Kým v minulosti bol vysokoškolský diplom takmer istou garanciou získania vysnívaného jobu, dnes už len ťažko. Každoročne vysoké školy opúšťa vyše 70-tisíc absolventov. Ako je to však s ich šancou nájsť si prácu v tom, čo vyštudovali? Tisíce absolventov slovenských vysokých škôl každoročne bojujú s hľadaním aspoň ako-tak neubíjajúceho zamestnania. Zatiaľ čo firmy sa doslova bijú o kvalitných programátorov či strojárov, dvojcifernému riziku nezamestnanosti čelia absolventi ekonómie, pedagogiky či práva.

Prečo je to tak? Štruktúra, počet ani kvalita absolventov len málo zodpovedajú očakávaniam trhu práce. Rozmenené na drobné sú to okrem iného tieto dôvody, prečo majú vysokoškoláci akútny problém s nájdením zamestnania.

1.         Masifikácia vysokého školstva - trh práce nedokáže absorbovať tisíce absolventov, ktorí každoročne opúšťajú brány škôl. Snaha o pro forma dobiehanie v medzinárodných štatistikách spôsobila boom vysokých škôl bez akejkoľvek garancie kvality. Hoci bežné obyvateľstvo má pocit, že na vysokú školu ide „každý", v štatistikách sa to neodráža. Slovensko zaostáva v podieli vysokoškolsky vzdelanej populácie hlavne kvôli nízkej kvalite, a tým aj popularite bakalárskeho štúdia. V iných krajinách je práve bakalár ťahúňom vzdelanostnej ekonomiky, keďže štúdium je prakticky zamerané a  plne akceptované zamestnávateľmi.

2.         Inflácia hodnoty diplomu na trhu práce - mnohí považujú diplom za nutnosť napriek tomu, že zamestnávatelia poukazujú na akútny nedostatok prakticky zručných kandidátov z odborných stredných škôl. Zároveň kvôli otáznej kvalite mnohých VŠ nepovažujú diplom za garanciu alebo signál kvality kandidáta. Výsledkom je, že absolventi VŠ sú nútení prijímať pracovné pozície, ktoré sú zvládnuteľné aj so stredoškolskou kvalifikáciou.

3.         Prevaha humanitne zameraných absolventov - až dve tretiny absolventov končia humanitne zamerané odbory (ekonómia, právo či sociálna práca). V duchu hesla „ľahko na cvičisku, ťažko na bojisku" sme často svedkami toho, ako ľahšia cesta k diplomu vedie akurát tak na úrad práce. Zamestnávatelia totiž dlhodobo hlásia najmä akútny nedostatok technikov (programátori, stavbári, strojári, elektrotechnici atď.).

4.         Bariéra medzi trhom práce a trhom vzdelávania - tieto dva svety v zásade nekomunikujú. Na jednej strane zamestnávatelia volajú po praktickejšie, technickejšie, svetovejšie zameraných absolventoch. Na strane druhej ponuka vysokých škôl tieto požiadavky nereflektuje. Otázkou je, či čakať na zmenu ich postoja alebo hľadať motivačné nástroje, ktoré ju urýchlia.

5.         Absencia monitoringu uplatnenia absolventov - na absolventskom trhu práce vládne informačné vákuum. Na Slovensku neexistujú štatistiky, ktoré by vniesli svetlo do otázky uplatniteľnosti absolventov, a teda aj efektívnosti investície vynaloženej štátom na ich štúdium.

Ďalšie zaujímavé informácie o problémoch vysokého školstva na Slovensku a čísla pre budúcich vysokoškolákov nájdete na www.nemajnasalame.sk!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?