reklama

Už aj EU(ractiv) kritizuje naše školstvo

Nezamestnanosť mladých a obrovské rezervy v reakcieschopnosti školstva na potreby trhu práce sú bohužiaľ celoeurópskym problémom. Ak sa čo najskôr nespamätáme a nezačneme robiť viac pre podporu excelentných výskumných kapacít, infraštruktúry a mladých talentov, Čína nás vo veľmi blízkej dobe definitívne prevalcuje. Je na samostatnú diskusiu, či Európska únia v rámci svojich obmedzených možností podporuje vzdelávanie a inovácie v členských štátoch najlepšie ako môže. Každopádne je nepochybné, že skvalitnenie, zefektívnenie a ďalšie vymakanie nášho školstva je predovšetkým našou národnou domácou úlohou. Svoju časť si musí odrobiť ministerstvo, ale aj samotné školy, študenti a ich rodičia, zamestnávatelia, ale aj médiá. Aj o tom bola minulotýždňová diskusia Euractiv-u a jeho štyroch hostí na tému, či vieme pripraviť ľudí, ktorých naša ekonomika potrebuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Európska komisia podľa slov jej zástupcu robí čo môže, aby nám pomohla s identifikáciou riešení na zvýšenie zamestnateľnosti absolventov. Nehovoriac o množstve peňazí, ktoré by sme mohli čerpať z európskych fondov na modernizáciu školstva. Čo však s nekonečnými studnicami peňazí a analýzami o zlaďovaní školstva s trhom práce, keď u nás záväzky medzirezortnej spolupráce a budovania vzdelanostnej ekonomiky zostávajú len na papieri? Magické odporúčania Bruselu teda zostávajú pri starých dobrých, no stále nie implementovaných heslách ako lepšia koordinácia inštitúcií, adresné celoživotné vzdelávanie, finančná motivácia škôl či intenzívna (obsahová aj finančná) participácia zamestnávateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rektor jednej z mála skutočných hviezdičiek na slovenskom vysokoškolskom nebi zopakoval výzvu začať konečne diferencovať financovanie vysokých škôl podľa ich skutočného výkonu - spolupráce s praxou, úspechov v aplikačnom výskume a uplatnení svojich absolventov. Ak financujeme vysoké školy z verejných zdrojov, treba precízne definovať očakávania, regulovať pravidlá a kontrolovať výsledky ich činnosti. Pokračovanie rovnostárstva vo financovaní a podkopávanie výchovy k technickým zručnostiam však naznačuje približovanie sa skôr gréckej, než čínskej ceste.

Zástupca združenia podnikateľov upozornil na čoraz intenzívnejšie kritizovanú priepasť medzi vysokými školami a trhom práce. Lepšia informovanosť o uplatniteľnosti absolventov a úspešných projektoch spolupráce firiem so školami by určite podnietila intenzívnejšie prepájanie týchto dvoch svetov. Zároveň by prispela k posunu motivácie vysokých škôl od náboru uchádzačov k výchove talentov v súlade s potrebami ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve v tomto duchu prezentoval zástupca tréningového centra istej americkej strojárenskej firmy mimoriadne úspešný projekt, prostredníctvom ktorého firma prispieva k modernizácii výučby na technických školách (čoskoro možno aj na Slovensku). Jedinečnosť projektu spočíva v systematickej spolupráci pri príprave učebných osnov, technickom vybavení škôl, tréningu učiteľov a prijímaní absolventov do práce. Kľúčom k úspechu je centrálne postavenie samotnej školy v akomkoľvek inovačnom projekte a v neposlednom rade motivačné podmienky pre pedagógov.

Okrem tradičných apelov na zobudenie sa politikov, otvorenie myslí vysokých škôl, angažovanosť firiem a zodpovedné rozhodovanie študentov (a ich rodičov) zaznela počas diskusie aj podnetná výzva voči médiám. Vraj úspech školy v aplikovanom výskume či jej absolventov pri rozbiehaní vlastného biznisu nie je pre našich redaktorov (a ich divákov?) dostatočne škandalózny na to, aby si zaslúžil čestné miesto v spravodajstve. Výsledkom je potom stav popísaný riaditeľom istej elektro-ex-priemyslovky na inom fóre, podľa ktorého naše najmenšie deti nechcú byť pánom učiteľom, zubárom či elektroinžinierom, ale iným „pánom" - celebritou ako sú tie, čo dominujú nášmu mediálnemu priestoru. Odtiaľ je už len krôčik k vysnívaniu si kariéry dnes rovnako intenzívne prezentovaných zástupcov rôznych zvieratiek...

Lucia Kleštincová

Lucia Kleštincová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  115x

V eurovoľbách kandidujem za paneurópske hnutie Volt. Je načase, aby bola EÚ riadená profesionálnejšie a hodnotovejšie. Je načase si uvedomiť, čo môže každý z nás urobiť pre to, aby EÚ pretrvala, fungovala a napredovala. Celú kariéru sa pohybujem v blízkosti verejnej správy, pracujem na politikách priemyselného rozvoja a rodovej rovnosti. Práca v Európskej komisii na zmenšovaní dopadov Brexitu a pandémie ma "inšpirovala" zamakať ešte viac na tom, aby sa Európa posunula ku skutočne paneurópskej vízii spolupráce, modernizácie a ľudskosti. Rada o nej pedabatujem aj s vami. Moje názory sú moje, nie európskych inštitúcií. Tie si ľahko vygooglite. Sledovať ma môžete aj na Facebooku a Instagrame. ----------------- Volt Slovensko je pobočka hnutia Volt Europa, ktoré má za cieľ navrátiť dôveru a energiu v politiku. Už dnes formuje budúcnosť ako strana pôsobiaca vo vyše 30 krajinách, s vyše 140 zvolenými zástupcami a dvomi členmi v europarlamente. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáŠkolstvoZdravotníctvo

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu