Európa - to je o nás a s nami. Kedy to pochopíme?

Autor: Lucia Kleštincová | 13.9.2018 o 17:28 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  1298x

Prevezmime spoluzodpovednosť za Európu, ktorú budujeme aj pre tých, čo prídu po nás. A ukážme jej aspoň kúsok rešpektu.

Predseda Európskej komisie včera vo svojom výročnom prejave potvrdil, že Komisia sa nepotrebuje samochváliť za kvalitu svojich návrhov. Denne robí na politikách, ktoré, veríme, posúvajú EÚ vpred a odzrkadľujú sa na našom živote v mieri a prosperite. Ale nemusí to tak zostať.

Dnes to vyzerá tak, že európsku debatu pred nadchádzajúcimi európskymi voľbami pokojne môže prevziať anti-európska propaganda. A potom už nebude mať ani zmysel hovoriť o konkrétnych politikách. Samozrejme, že Junckerov prejav bol pretkaný konkrétnymi zmienkami európskej legislatívy. Dôležitejšie než jej obsah je však podľa mňa vízia silnej Európy.

Európy, ktorá si dokáže uchrániť nezávislé voľby a kritickú diskusiu o smerovaní našej demokracie. Nemôžeme nechať Čínu, trollov, fake news či manipulátorov z Cambridge Analytica rozhodovať o našej budúcnosti (@Manfred Weber). Nemôžeme podľahnúť strachu a hnevu, ktorí radi šíria nacionalisti a rasisti (@Ska Keller). Náš komisár Šefčovič tiež zdôraznil význam budúcoročných volieb pre budúcnosť EÚ a schopnosť akčnejšie reagovať na rýchlo sa meniacu geopolitickú realitu.

JunckerJuncker (Európska komisia)

Aj Slovensko si našlo v prejave svoj odkaz. Zatiaľ čo minulý rok Juncker ocenil náš tlak na riešenie problému dvojitej kvality potravín, tentokrát sme sa mohli nájsť skôr v poznámke o vražde Jána Kuciaka. “Európa musí zostať miestom, kde je sloboda tlače posvätná. Priveľa novinárov čelí zastrašovaniu, útokom, ba dokonca sa vyskytli aj prípady vrážd. Musíme viac chrániť našu demokraciu a jej obhajcov – našich novinárov.”

A aká je teda od včerajšieho prejavu debata na Slovensku? Aká je napríklad reakcia nášho premiéra na navrhované zrušenie jednohlasného prijímania návrhov v daňových otázkach? Googlim ju, no nenachádzam. Ďakujem aspoň Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku za debatu hneď po prejave (záznam nájdete napríklad na ich Facebooku @zekvsr) a Denníku N zasumár reakcií našich politikov.

Namiesto kritickej debaty o tom, akú Európu chceme, čítame napríklad o výsledkoch včerajšieho hlasovania o správe, ktorou EÚ vyčíta maďarskej vláde porušovanie základných demokratických princípov, obmedzovanie nezávislosti súdnictva či slobody slova. Z trinástich slovenských europoslancov za ňu hlasovali len traja. Pre mňa to je jednoznačný symbol “pripravenosti” našich europoslancov bojovať za základné piliere EÚ.

Kedy Slováci pochopia, že Európou sme my všetci spolu? Že v Bruseli tvorené politiky sú o nás a s nami? Že buď začneme aktívne realizovať víziu našej aktívnej role v Európe, alebo inak nemáme právo sa tváriť, že Brusel je ďaleko? Samozrejme, že sa môžeme sťažovať na kvalitu Junckerovho prejavu. Užitočnejšie by však bolo položiť na stôl predstavu, ako by na to šlo Slovensko, ak by sa mu raz podarilo presadiť svojho predsedu Komisie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Keď sme ešte Rómov volali cigáni (píše Beata Balogová)

Nobelistka vysvetlila, aké to je, keď páli farba kože a tú bolesť cítia generácie.


Už ste čítali?