Tušia naše firmy, čo ich čaká, ak nastane v marci tvrdý Brexit bez dohody?

Autor: Lucia Kleštincová | 18.9.2018 o 13:17 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  4232x

Ak vás 30. marca prekvapí, že kamión vášho dodávateľa stojí pred britským kanálom La Manche a nepustia ho na európsky kontinent, je pravdepodobné, že ste sa na to jednoducho mali lepšie pripraviť.

Nič nie je dohodnuté, kým nie je dohodnuté všetko. Európske firmy a občania sú zodpovední za to, aby sa pripravili na stále veľmi reálnu možnosť, že rokovania s Britmi zlyhajú. Pri každej príležitosti to opakuje aj Michel Barnier, hlavný vyjednávač Európskej komisie pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie.

Odchod členského štátu je komplikovaná transakcia. Navyše je potrebné ju nadizajnovať v extrémne krátkom čase. A zároveň sa to všetko deje v kontexte britskej politiky, ktorá je jednou z veľkých neznámych v celom procese.

Napriek tomu sa firmy stále pýtajú, či je možné rátať s dohodou, lebo prípravy na “no deal” sú náročné a drahé. Nuž, garantovať dohodu možné nie je. Preto vám naozaj odporúčam naštudovať si tieto dva zdroje, zvážiť svoje riziká a podľa toho konať. Zostáva vám 192 dní.

1: Oznámenia Európskej komisie

Tu nájdete desiatky oznámení, ktorými komisia vysvetľuje dôsledky tvrdého Brexitu (t.j. Brexit bez dohody) pre občanov a podnikateľov zo zvyšných 27 členských štátov. Z tém, ktorým sa venujem (fungovanie vnútorného trhu - záložka GROW v ľavom menu), odporúčam napríklad:

  • Dovoz tovarov  z Británie. Popri iných dôsledkoch už napríklad nebude možné automaticky predpokladať, že britské tovary sa zhodujú s pravidlami EÚ. Ako to teda bude s platnosťou osvedčení vydaných britskými orgánmi?

  • Typové schvaľovanie vozidiel. Keď už sme tá autoveľmoc, budú môcť automobilky aj naďalej obchodovať s komponentami schválenými britskými úradmi?

  • Uznávanie odborných kvalifikácií. Čo napríklad v prípade, že ste doteraz praktizovali svoju právnickú licenciu na základe britského diplomu?

2: Oznámenia britskej vlády

Nasledujúc príklad Komisie, minulý týždeň vydali aj Briti ďalší set oznámení na vysvetlenie dôsledkov “no deal” scenára. Pár príkladov užitočných aj pre Slovákov:

  • Ochrana práv pracovníkov  v Británii a ochrana práv študentov. Napríklad, čo ak ste získali Erasmus grant na britskú univerzitu, ešte pokiaľ je Británia členom EÚ?

  • Ochrana osobných údajov. Má váš startup pobočku v Británii? Bude aj naďalej viazaná pravidlami GDPR?

  • Štátna pomoc. Sú britské firmy vaším konkurentom a obávate sa, že po odchode z EÚ budú zvýhodnené vďaka voľnejším pravidlám pre získanie štátnej pomoci?

Ja viem, je to všetko písané v nie úplne najzrozumiteľnejšej právničine. Ale určite je to dobrý odrazový mostík (minimálne pre vašich právnikov) pre zorientovanie sa v dôsledkoch tvrdého Brexitu. Minimálne, ak pôsobíte v sektore, ktorý je jedným z hlavných “klientov” vnútorného trhu vďaka tomu, že európska legislatíva významne zjednotila pravidlá jeho fungovania naprieč EÚ (po marci len z EÚ27...).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?